Na jakich zasadach wspólnoty i spółdzielnie mogą zakładać fotowoltaikę?
Podmioty będące prosumentem zbiorowym mają możliwość przypisania do jednego punktu poboru energii instalację o mocy do 50 kW. Jest ona określana zgodnie z zamontowaną mocą systemu PV należącego do prosumenta lub zgodnie z udziałem w fotowoltaice na wspólnym dachu. Jeśli prosumentem zbiorowym jest więcej niż jeden wytwórca energii ze słońca, czyli gdy udziały w instalacji wykupili mieszkańcy. Należy wtedy zawrzeć umowę regulującą głównie posiadany tytuł prawny do mikroinstalacji, udziały w fotowoltaice (określone procentowo) i to, kto będzie reprezentantem prosumentów. Rozliczenie odbywa się w net-billingu - prosumentom zbiorowym przypisywana jest energia na podstawie wykupionych udziałów. W tym wypadku po okresie rozliczeniowym prosument odzyskuje do 20% energii pozostałej po rozliczenie energii oddanej oraz pobranej.
W przypadku prosumenta lokatorskiego, można zamontować instalację PV rozliczaną na specjalnych zasadach. W tym wypadku energia z fotowoltaiki może zostać wykorzystywana jedynie na potrzeby wspólne. Co istotne, moc takiej energii może być wyższa niż wynika z zapotrzebowanie energetycznego. Rozliczenie odbywa się w net-billingu, a nadwyżki energii odsyłane do sieci są przeliczanie na podstawie RCEm, czyli późnej stawki godzinowej. Wartość energii w stu procentach wraca do inwestora i przeznaczana jest na dowolne cele.
Dotacje na fotowoltaikę dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Dotacje na fotowoltaikę dla prosumenta lokatorskiego są następujące:
- Grant OZE Banku Gospodarstwa Krajowego - dofinansowanie wynosić może do 50% kosztów inwestycji netto.
- Kredyt Banku Gospodarstwa Krajowego - istnieje możliwość uzyskania kredytu na kupno i montaż paneli PV.
- Premia termomodernizacyjna - pozwala odzyskać 31% wartości kosztów inwestycji brutto.
Prosument zbiorowy natomiast ma możliwość skorzystania z dotacji takich jak:
- Grant OZE - to program finansowania, który wspiera inwestycje w instalacje odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych. Program jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i jest częścią Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
- Premia termomodernizacyjna - wynosi 26% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub 31% kosztów łącznych wraz z inwestycją z instalacje OZE.
- Białe certyfikaty - to system świadectw efektywności energetycznej, oparty o zapisy ustawy z dnia 20 maja 2016 roku. Ten mechanizm daje możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy na wykonanie modernizacji, które mają służyć poprawie efektywności energetycznej w budynkach i oszczędzaniu energii.
Wsparcie Pro Elektrotechnik na każdym etapie – panele fotowoltaiczne dla wspólnot mieszkaniowych
Zapewniamy kompleksowe wsparcie na każdym etapie inwestycji w fotowoltaikę. Nasz zespół ekspertów pomaga w analizie zapotrzebowania na energię, przygotowuje projekty dostosowane do potrzeb wspólnoty oraz zajmuje się montażem systemów.
Dodatkowo, oferujemy pełną obsługę serwisową, aby instalacja działała bezawaryjnie przez wiele lat.
W ramach naszej oferty, zapewniamy:
- Indywidualną analizę potrzeb – dopasowanie rozwiązań do konkretnego budynku.
- Projekt i montaż – nowoczesne, trwałe systemy fotowoltaiczne, dostosowane do warunków technicznych budynku.
- Formalności i dotacje – pomoc w uzyskaniu dofinansowań, a także spełnienie wszystkich wymagań formalnych.
- Serwis i monitoring – pełne wsparcie posprzedażowe, aby instalacja funkcjonowała bezproblemowo przez wiele lat.