Czyste powietrze w domu
W domu z zainstalowanym systemem rekuperacji, zawsze czuć czystością i świeżością, dostęp do świeżego, przefiltrowanego powietrza jest przede wszystkim ważny dla dobrego samopoczucia i zdrowia. To właśnie świeże powietrze zmniejsza bóle głowy, ustępuje bezsenność i znacząco poprawia jakość snu. Zwiększona energia życiowa - jak przebywanie na świeżym powietrzu przez cały dzień!
Właściwa wentylacja budynków, rozumiana jako skuteczna wymiana starego powietrza na świeże, jest ważnym elementem każdego zdrowego domu. W tym sensie jest to konieczne dla zdrowia i komfortu tych, którzy go zamieszkują. Wentylacja jest również wymagana przez polskie prawo budowlane. Spośród obecnie stosowanych technologii budowy domów szczelnych i energooszczędnych, uwzględniając obowiązujące wymagania techniczne (WT2021), jakie musi spełniać budynek, rekuperacja jest w stanie zagwarantować wymianę powietrza bez strat energii. Zastąpienie wentylacji grawitacyjnej systemem wentylacyjnym może zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię nawet o 20 kWh/(m²rok).
Systemy wentylacji w domu - rekuperatory
Konstrukcja rekuperatora składa się z dwóch wentylatorów - wywiewnego i nawiewnego - oraz wymiennika ciepła, w którym powietrze napływające do domu jest ogrzewane przez cieplejsze powietrze wywiewane. Zamontowany jest w nim również filtr zatrzymujący zanieczyszczenia - czystsze powietrze w domu to dodatkowa korzyść z jego użytkowania. W rekuperatorach nie dochodzi do mieszania powietrza nawiewanego i wywiewanego – odzyskiwane jest tylko ciepło,
Rekuperacja to mechaniczny system wywiewu i nawiewu powietrza z odzyskiem ciepła. Świeże zimne powietrze zasysane jest z zewnątrz budynku i ogrzewane w krzyżowych wymiennikach ciepła, odzyskując energię zawartą w powietrzu wywiewanym z pomieszczeń. Inaczej jest latem, kiedy powietrze w pomieszczeniu jest chłodniejsze niż powietrze na zewnątrz. Rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego, dzięki czemu bezpośrednio do pomieszczenia nawiewane jest cieplejsze powietrze niż przy otwartych oknach. Cały proces przebiega niemal bezgłośnie i zużywa bardzo mało energii. Wysoka sprawność urządzeń pozwala na znaczne oszczędności w procesie odzysku ciepła. Dobry wymiennik ciepła powinien mieć co najmniej 80% odzysku ciepła. Najnowocześniejszy sprzęt może osiągnąć sprawność sięgającą nawet 95%. Rekuperatory z przeciwprądowymi i obrotowymi wymiennikami ciepła zapewniają najwyższy odzysk ciepła, Jest to szczególnie ważne w przypadku systemów grzewczych opartych na pompach ciepła.